”Potrebne su tri šolje dnevno tih čajeva da bi došlo do pozitivnih efekata”, rekla je An-Mari Rusel, profesorka biohemije na Univerzitetu Žozef Furije u Grenoblu, na jugostoku Francuske, na Evropskim danima Francuskog kardiološkog udruženja, kardiološkom kongresu u Parizu.
Različita međunarodna istraživanja objavljena posljednjih godina, pokazala su da bi ti čajevi, osim smanjenja opasnosti od razvoja različitih kardiovaskularnih oboljenja, mogli da utiču i na sprječavanje dijabetesa i gojaznosti, kao i na smanjenje nivoa holesterola i triglicerida (druga vrsta lipida-masti) i na insulinsku otpornost (ona se manifestuje time da organizam slabije iskorišćava šećer, što utiče na pojavu dijabetesa tipa 2 – “starački dijabetes”), prenijeli su francuski mediji.
“Ne smije se, međutim, u te čajeve dodavati šecer ili mlijeko, jer se tako potiče ili u velikoj mjeri smanjuje njihovo pozitivno dejstvo”, upozorila je Ruselova.
Trudnice ne bi trebalo da piju više od tri šolje tih čajeva dnevno, jer u velikim dozama, kod nekih osoba, oni remete apsorpciju gvožđa u organizmu.
“Iz predostrožnosti, a i kada se zdravorazumski sagleda, nepotrebno je piti litar čaja dnevno”, dodala je Ruselova.