IĐIROT (Acorus calamus)
U narodu i ova imena: mirišljivi šaš, vodeni božur, mirisni korijen, mirisava trska, sabljar, komuš, kalamus, vodena sabljica. Ovu vodenu biljku nalazimo najčešće uz močvare, jezera, bare i na obalama mirnih voda. U obalnom je mulju položen puzeći podanak iz kojeg niču mnogobrojni sabljasti listovi, koji mogu narasti i do jedan metar. Pljosnate, zbijene peteljke imaju u sredini čunjaste, zelenkasto do smedkastožute klipove. Korijen je debeo poput palca, može biti dug do jedan metar i svjež ima gorkast okus. Sakupljamo ga u rano proljeće ili u kasnu jesen.
Korijen iđirota ne koristimo samo zbog njegove okrepljujuće snage u slučajevima opće slabosti probavnih organa, nadimanja u želudcu i crijevima, kao i kod grčeva u želudcu već dobro djeluje i kod oboljenja žlijezda i gihta. Korijen jako poboljšava rad i pospješuje izlječenje katara crijeva i želudca. Pospješuje takođe izmjenu tvari i lijenost crijeva, djeluje dobro na slabokrvnost u mladih djevojaka i vodenu bolest. Neobično mršavi ljudi, koji nisu izgubili svoju težinu zbog pomanjkanja dobre ishrane, trebaju piti čaj od idirotova korijena i katkad koristiti potpune kupke s dodatkom idirota.
Iđirot otklanja manjak apetita, pomaže kod oštećenja bubrega i dobro je sredstvo za pročišćenje cijelog organizma. Čaj pomaže i djeci koja ne probavljaju žitarice, što je u posljednje vrijeme učestala pojava. Osušeni korijen polagano žvakan pomaže pušačima u odvikavanju od pušenja. Slab vid se može popraviti, ako svježe istisnutim sokom iđirotova korijena češće mažemo zatvorene očne kapke. Sok ostavimo na kapcima nekoliko minuta, zatim ih isperemo hladnom vodom. Pomaže sa toplim iđirotovim kupkama kod ozeblina i drugih ozljeda od smrzavanja.
Korijenje ostavimo tokom noći u hladnoj vodi i sljedeći dan zagrijemo do vrenja. Pustimo da odstoji pet minuta. U tome peremo oboljelo mjesto 20 minuta, u rashlađenom i ne pretoplom uvarku. Možemo ga podgrijati i koristiti četiri puta. Te kupke pomažu i kod hladnih ruku i nogu, ali u tom slučaju moraju biti vruće onoliko koliko možemo podnijeti. Pomaže kod crijevnih tegoba, uz pomoć iđiritova korijena može se izliječiti svaki želučani i crijevni poremećaj, ma kako bio otporan, star ili zloćudan.
Uzmemo šoljicu hladne vode, u nju stavimo razom punu kašičicu idirotova korijena i ostavimo da preko noći odstoji. Ujutro lagano zagrijemo, procijedimo i popijemo gutljaj prije i poslije svakog obroka. To je dnevno šest gutljaja, više se ne smije piti. Čaj uvijek prethodno zagrijemo u posudi s vodom. Takav postupak vrijedi za sve, želudac, crijeva, uključujući jetru, žuč, slezenu i gušteraču. Naakon 14 dana tegobe bi trebale nestati. Tamo gdje ima premalo ili pak previše želučane kiseline korijen iđirota uvijek pomaže.
Čaj od iđirota dobro pomaže u liječenju čira na dvanaestercu i krvavih proljeva.
Način upotrebe:
Priprema čaja: Čaj od iđirotova korijena priprema se samo s hladnim uvarkom. Stavimo jednu razom punu kafenu kašičicu iđirotova korijena na 1/4 litre hladne vode i ostavimo preko noći. Ujutro malo podgrijemo i procijedimo. Prije upotrebe čaj zagrijemo u posudi s vodom.
Svježi sok: Svježe korijenje pažljivo očistimo i još vlašno istisnemo u sokovniku.
Dodatak za potpunu kupku: Oko 200 g iđirotova korijena ostavimo tokom noći u 5 litara hladne vode. Sljedeći dan zagrijemo do ključanja, pustimo da odstoji i dodamo u vodu za kupanje.