Pročitajte koje su to namirnice koje sadrže potencijalno opasne materije i kojih bi se trebali kloniti bilo da želite živjeti zdraviji život, bilo da želite izbjeći dodatne kalorije, kojih se manje – više svi užasavamo.
Bijeli hljeb
Bijeli hljeb se dobija od rafinisanih odnosno prečišćenih žitarica i samim tim brašno od kojeg se pravi ovaj hljeb ne sadrži klice i mekinje, kao ni vlakna, minerale i vitamine koji se inače nalaze u integralnom brašnu. Zbog niskog sadržaja vlakana a visokog sadržaja skroba, ovaj hljeb nazivaju i “praznom hranom” s obzirom da ga naš organizam teže vari i pretvara ga u šećer i masti.
Gotova jela
Mnogi od vas bi pomislili kako su gotova jela idealna za ručak ili večeru, s obzirom da su porcije mnogo manje nego što bi možda inače pojeli a često nas i nizak sadržaj masnoće prevari. Problem je u tome što se najčešće umjesto zdrave masnoće u ovim obrocima nalaze drugi sastojci koji štete vašem zdravlju, kao što su: šećer i so.
Prerađena hrana
Kobasice, viršle pa i sve ostale tkz. mesne prerađevine u obliku “cijevi” su povezane sa migrenom, kancerom, povišenim holesterolom i krvnim pritiskom zbog visokog sadržaja nitrata. Sadržaj zasićenih masti u ovakvim proizvodima vas mogu dovesti i do srčanog napada. Sa druge strane, hrani koja je prerađena nedostaju enzimi koji su nam potrebni za svakodnevno funkcionisanje metabolizma. Enzimi su odgovorni za varenje hrane, pomoću njih jetra izlučuje otpadne proizvode, itd. Ukoliko ne unosimo enzime svakodnevno, tijelo stari i umire.
Frapei i šejkovi
Ideja iza frapea i šejkova je generalno dobra, međutim problem je u tome što se na većini mjesta ovaj napitak kombinuje sa raznim nezdravim dodacima kao što su ugljeni hidrati i šećer pa tako umjesto niskokaloričnog napitka dobijate najmanje 500 kalorija po čaši. Ukoliko žudite za nečim osvježavajućim i nutritivnim, frape napravite sami pomoću svježeg voća i jogurta sa niskim sadržajem mliječne masnoće. Šećer zaboravite.
Energetska pića
Energetska pića su često predstavljena kao napitci koji su obogaćeni vitaminima i mineralima. Istina je da su mnoga energetska pića obogaćena vitaminima B6 i B12, međutim problem je u tome što organizam ne procesuira dodane vitamine na isti način kao prirodne. Ono što je još zabrinjavajuće kod ovih napitaka je količina šećera. Jedna limenka Red Bull – a sadrži 26 grama šećera, dok je dnevna preporučena količina šećera oko 90 grama, od čega bi polovinu trebali unijeti prirodnim putem (mlijeko – laktoza, voće – fruktoza).
Kokice iz mikro – talasne pećnice
Kokice važe za jednu od najzdravijih grickalica na svijetu s obzirom da sadrže malo kalorija a mnogo vlakana. Međutim to se ne može reći i za kokice koje pripremamo u mikro – talasnim pećnicama. Genetski modifikovana zrna, konzervans i razne druge hemijske supstance čine ovu namirnicu potpuno nezdravom i nepoželjnom u našoj ishrani. Trebali bi znati da lažni maslac kojim je natopljen kukuruz sadrži dijacetil, koji se povezuje sa bolestima pluća i bronhija.
Razne low – fat namirnice
Nemojte se zavaravati da su namirnice koje imaju nizak sadržaj masti dobri za vas. U ovakvim proizvodima su masti uglavnom zamjenjeni sa šećerom. Npr. voćni jogurt koji navodno sadrži nula odsto masnoće sadrži više šećera od običnog jogurta. Tako dolazimo ponovo do zaključka da ukoliko želite zdrav voćni jogurt sa svježim voćem, i lišen dodatnog šećera, pripremite ga sami od običnog jogurta i voća po ukusu.
Gore navedene namirnice su samo vrh ledenog brijega. Postoji gomila namirnica koje se deklarišu kao zdrave a u suštini su loše za vas i mogu prouzrokovati razne bolesti i stanja. Najbolji način da se izborite sa nezdravim namirnicama jeste da ostanete edukovani, da provjeravate deklaracije i kad god je moguće kupujete organske proizvode.